Przejdź do treści

Po kolei o kolei

Logo programu Po kolei o kolei

W 2017 roku nasza Fundacja zrealizowała projekt pt. „Po kolei o kolei“. Innowacja ta skierowana była do 40 osób spełniających łącznie następujące kryteria formalne:

    • osoby powyżej 18 roku życia;
    • osoby zamieszkujące teren województwa wielkopolskiego;
    • osoby zależne: z niepełnosprawnością.

           

Projekt „Po kolei o kolei“ przewidywał  2 dni zajęć stacjonarnych dla każdej z 4 grup, podczas których przekazana została wiedza na temat: specyfiki transportu kolejowego w Polsce, praw i ulg przysługujących osobom niepełnosprawnym, sposobów korzystania z aplikacji mobilnych ułatwiających planowanie podróży i zakup biletów, sposobów szukania pomocy w odbywaniu podróży przez osoby z niepełnosprawnościami.

Trzeciego dnia odbywały się wyjście terenowe na dworzec kolejowy, podczas których została zaprezentowana specyfika obiektu, usprawnienia dla osób niepełnosprawnych czy kluczowe miejsca takie jak informacja, kasy biletowe, toalety, dojścia na perony, jak i miejsc nieprzyjaznych i nieprzystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Każdemu z uczestników przekazano urządzenia mobilne, tj. tablet z zainstalowanymi aplikacjami kolejowymi, który miał posłużyć podczas warsztatów do aktywnej nauki korzystania z aplikacji, a następnie stać się przydatnym narzędziem dla każdego z uczestników w jego własnych podróżach. Dokonano także doładowania kont uczestników aplikacji mobilnej środkami na zakup biletów kolejowych o wartości 150 zł,

Po odbyciu warsztatów zaplanowano odbycie przez każdego z uczestników samodzielnej podróży koleją na dowolnie wybranej trasie i złożenie sprawozdania-ankiety.

Głównym celem innowacji społecznej „Po kolei o kolei“ było zwiększenie aktywności społecznej i edukacyjno-zawodowej osób niepełnosprawnych poprzez opracowanie i wdrożenie rozwiązania ukierunkowanego na wsparcie osób zależnych w samodzielnym podróżowaniu pasażerskim transportem kolejowym.

Udział w projekcie był bezpłatny, a uczestnicy podczas warsztatów oprocz opisanego tabletu otrzymali rownież catering w postaci kawy/herbaty, ciepłego posiłku, oraz niezbędne materiały szkoleniowe.

Projekt sfinansowany był z grantu otrzymanego w ramach projektu „Inkubator Innowacji Społecznych Wielkich Jutra”, temat: Usługi opiekuńcze dla osób zależnych, realizowanego przez DGA S.A. w Poznaniu na podstawie UMOWY O DOFINANSOWANIE PROJEKTU GRANTOWEGO W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ 2014 – 2020 nr POWR.04.01.00-00-I026/15 z 22 czerwca 2016 r. na zlecenie Ministerstwa Rozwoju, w ramach IV. Osi Priorytetowej: Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, Działanie 4.1: Innowacje społeczne, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Plakat pogramu Po kolei o kolei